Życie ze smakiem
Blog > Komentarze do wpisu

Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko

Kasza gryczana często gości na naszym stole. Może być dobra lub bardzo dobra. Na talerzach mięsożerców gości zwykle w towarzystwie gulaszu lub zrazów. Dobrze komponuje się z sosami grzybowymi. Ma mnóstwo wartości odżywczych, sporo dobrze przyswajalnego białka i kilka innych składników wspierających nasz organizm w walce o zdrowie. Ma niski indeks glikemiczny, co sprawia że mogą ją jeść cukrzycy i osoby na diecie odchudzającej. Nie zawiera glutenu. Nie zakwasza też organizmu, co dla mięsożerców, notorycznie zakwaszających mięsem swój organizm powinno mieć znaczenie.

W sklepach możemy kupić dwa rodzaje kaszy: prażoną i tzw. białą, którą co poniektórzy producenci okrzykują "nowością". Jednak nie dajcie się zwieść. Kasza prażona, zanim zostanie uprażona, jest kaszą białą i nie żadna to nowość tylko "chłyt" marketingowy :). Przyznać wszak należy, że kasza biała jest zdrowsza i ma więcej wartości odżywczych, niż jej wstępnie przetworzona pochodna.

Dziś gotujemy na sypko kaszę prażoną, bo tylko tę da się w ten sposób ugotować. Kasza biała jest bardziej kleista i jak do tej pory nie udało mi się osiągnąć takiego efektu sypkości jak w przypadku "opalonej" koleżanki. Niemniej gotowanie każdej z obu kasz technicznie przebiega tak samo.

Do dzieła więc!

W gotowaniu kaszy najważniejsze są proporcje 1:2. Bierzemy 1 część kaszy i 2 części wody. Ja zwykle używam 1 szklanki kaszy i 2 szklanek wody. Z proporcji tej wychodzi mniej więcej 4-6 porcji obiadowych kaszy.

Wodę delikatnie solimy i doprowadzamy do wrzenia.

Wsypujemy kaszę, przykrywamy garnek i czekamy aż się woda ponownie zagotuje. Zmniejszamy moc grzewczą, tak aby kasza gotowała się powoli i nie miała tendencji do wychodzenia z garnka. Czas gotowania to około 20 minut. Kasza wchłonie całą wodę.

Kiedy kasza się dogotowuje, my nie próżnujemy. Przygotowujemy 2-3 ręczniki, lub nieduży kocyk. Ugotowaną kaszę zdejmujemy z palnika i pieczołowicie oraz starannie owijamy przygotowanymi akcesoriami. Pozwalamy jej teraz odpocząć około 30 minut w celu nabrania głębi smaku oraz pożądanej przez nas sypkości.

Teraz kasza jest już gotowa do użycia. Smacznego :)

niedziela, 22 lutego 2015, moniazo

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Bake Bread for World Bread Day 2011
Durszlak.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarnej blogosfery Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...