Życie ze smakiem
Blog > Komentarze do wpisu

Crumble, czyli bida z nędzą

Zdarzało mi się w przeszłości cierpieć wielokrotnie z tego powodu, że gość w dom, a w lodówce pusto. Szybkie przeszukanie szafek w poszukiwaniu choćby ciasteczek maślanych lub innych sklepowych specjałów dawało podobne rezultaty. Całe zresztą szczęście, bo w rodzinie kiedyś fama się poniosła, że jak się do M pójdzie to ani chybi coś dobrego się dostanie. No maślane ze sklepu nie ma się za bardzo do tematu. Czarowanie domowym chlebem z domowym smalcem mogło się udać raz, no może dwa przy założeniu że odstęp czasu był odpowiednio długi. Cóż więc począć kiedy gość w dom, bóg w dom a w lodówce echo i pingwiny?

No i tu dochodzimy do sedna. Nie wiem jak u was, ale w moich zasobach zawsze gdzieś po kątach walały się jakieś owoce - świeże czy mrożone, to akurat bez znaczenia. Czasem nawet te w słoiku mogą się przydać kiedy już naprawdę nic a nic nie da się z innych kątów wyskrobać. Poza tym w moim domu mąki i masła zawsze dostatek. Cukru też raczej nie brakuje. Jeśli i Wy macie podobną strukturę spiżarki, to już właściwie jest niezbędne minimum do tego, żeby przygotować crumble, czyli po naszemu kruszonkę. Moje wybawienie i objawienie zarazem.

Kiedyś bardzo się starałam, żeby moja kruszonka była rasowa, rodowodowa niemalże. Czytałam uważnie przepisy, odmierzałam składniki z aptekarską dokładnością. Liczyłam, ważyłam, dodawałam. Do czasu. Zaciekawiona tym co żesz to jest za zwierzę, napisałam do ciotki Wikipedii, a ona mi odpowiedziała. Nie będę całej tej epistoły przytaczać, bo  znajdziecie ją TU. Dość powiedzieć że crumble z biedy się wzięło i, jak wszystko co z biedy pochodzi, jest proste i smaczne i tylko tyle o crumble wiedzieć potrzeba.

Zachęcam Was do tego, żebyście potraktowali crumble lekko i z humorem. Nie mierzcie i nie ważcie. Podejdźcie do tego tak jak podchodziły angielskie kobiety w czasach wojny. Wrzućcie co tam macie i posypcie kruszonką. Wodze fantazji puścić można i należy. Lektura kilku rodowodowych przepisów powinna Wam temat przybliżyć, rozjaśnić i dać pole dla własnych działań. Jedyna moja rada z doświadczenia płynąca jest taka: do kruszonki używajcie KRUPCZATKI. Tak, tak. Jest taka mąka. Zasadniczo zapomniana, bo do niewielu wypieków można ją użyć. Do kruchych jednak zdecydowanie tak. A kruszonka taka w końcu ma być: krucha i chrupiąca.

Oto moje kruszonki, które udało mi się złapać na fotografii i zamieścić na blogu:

Crumble z truskawkami

Crumble z agrestem i razową kruszonką

 

A w moim piekarniku właśnie dopieka się crumble z jabłkami pod migdałową kruszonką! Pachnie tak, że aż zapiera dech w piersiach! I powiem wam po cichu, że to moje ulubione. Pachnie, wygląda i smakuje jak najprawdziwsza polska szarlotka, a ile mniej z nią zawerencji!!!

wtorek, 21 sierpnia 2012, moniazo

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
centka.wp
2012/08/22 09:06:32
Zaglądałam do Ciebie kontrolnie co czas jakiś, ale widzę, że regularność nie jest moją mocną stroną, bo wróciłaś tydzień temu, a mi to umknęło! Kajam się, głowę popiołem posypuję, ale szybko i pobieżnie to czynię, bo jedyne co mam ochotę teraz robić to cieszyć się z Twego powrotu na bloga łono :-)
-
moniazo
2012/08/22 20:25:24
Ano zdecydowałam się na powrót, jednakowoż połowiczny. Bez zdjęć i bardziej filozoficznie. Bo potrzeba dzielenia się przemyśleniami i napotkanymi inspiracjami jest ogromna (taki rodzaj parcia :), a formuła pokazywania mojej wersji tego co znaleźć można na stu innych blogach od samego początku jakoś mi nie bardzo leżała. Zacięcia i czasu do grzebania po obcojęzycznych blogach nie miałam i nie mam. Pomysłu na bloga takiego jak Polki, Makagigi, czy Centki niejakiej, też nie. A pisać by się chciało. Zdecydowałam więc, że teraz będzie to forma poradnikowo-recenzencka i albo się sprawdzi, albo przepadnie :o)
-
Gość: crummblle, *.rev.sfr.net
2012/08/30 15:53:59
Czego to się człowiek o sobie nie dowie... ;-) Świetnie się czyta! Będę tu zaglądać częściej :-) Pozdrawiam!
-
moniazo
2012/08/31 06:48:48
He he. No witaj w takim razie i czuj się jak najswobodniej :)
Bake Bread for World Bread Day 2011
Durszlak.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarnej blogosfery Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...